Ile kosztuje życie w Tajlandii dla zachodniego turysty? Zaczynasz planować podróż do Tajlandii i nie bardzo wiesz, jaki budżet założyć? Szczęśliwi ci, którzy nie muszą się martwić o pieniądze! Ograniczony budżet nie oznacza jednak, że będziesz musiał rezygnować ze swoich planów i marzeń. Podróż do Tajlandii jest jak najbardziej „do zrobienia” w niskim budżecie, ale trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać. No właśnie, ile to jest „niski budżet”?
Najdroższa część
Tajlandia w krajach Azji Południowo-Wschodniej plasuje się cenowo bliżej Indii i Indonezji niż Chin. Oznacza to mniej więcej tyle, że najdroższą częścią twojej podróży będzie zapewne bilet lotniczy. Nie ma co się jednak zniechęcać, bo jest kilka rzeczy, które wpływają na cenę. Po pierwsze lot z przesiadkami, zamiast bezpośredniego będzie tańszy nawet do 30-40% niż ten bezpośredni. Minusem jest długa podróż, która może trwać nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Po drugie, kupowanie biletu z m. in. półrocznym wyprzedzeniem. Wiadomo, że czasem trudno zaplanować swój urlop na kilka miesięcy wcześniej, dlatego warto kupić ubezpieczenie do biletu na wypadek zmian w dacie. Podobnie można trafić z promocją „last minute”, aczkolwiek raczej trudno się spakować w podróż do tak egzotycznego miejsca z dnia na dzień. Po trzecie, ustalenie terminu podróży poza głównym zachodnim sezonem turystycznym (czyli mniej więcej od maja do września). Bilety na listopad-kwiecień mogą być nawet o 40% tańsze! Podsumowując, „dobra” cena biletu w obie strony dla dorosłej osoby to ok. 2000 złotych. Dlatego też poleca się zorganizowanie wakacji dłuższych niż 10-12 dni, aby w pełni nacieszyć się tajską kuchnią, temperaturą i widokami.
Noclegi
Zanim powiemy o noclegach, powinniśmy wspomnieć o tajskiej oficjalnej walucie, czyli o bahtach. W przeliczeniu 10 TBH to ok. 1,2 PLN, a 100 TBH – 12 PLN. Najtańszy sposób na nocleg to skorzystanie z serwisu Couchsurfing lub camping. Nie każdemu jednak pasuje spanie u obcych ludzi albo tułanie się z namiotem i śpiworami. Ponadto, w Tajlandii całkiem dobrze rozwinęła się sieć AirBnb – czyli wynajmowania całego mieszkania lub pokoju na jakiś czas. Taka opcja jest bardzo wygodna, jeśli podróżujesz z rodziną, bo możesz mieć do swojej dyspozycji np. kuchnię, w której przygotujesz posiłki. Warto skorzystać też z opcji typu „homestay”, dzięki której w bliższy sposób możemy poznać kulturę i zwyczaje Tajów. Standardowo do najtańszych opcji należą hostele i hotele. Porady: warto dokonać rezerwacji on-line, ponieważ zwykle doliczana jest do niej zniżka i często mamy możliwość odwołania rezerwacji bez poniesienia dodatkowych kosztów. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być wynajęcie całego mieszkania np. na Krabi, które stanowi świetny punkt wylotowy praktycznie na całą Tajlandię. Ceny najtańszych wahają się już od 650 PLN (plus media) za miesiąc, więc trzeba przeliczyć koszty transportu do miejsc, w które chcemy się dostać – być może będzie to ratunek dla naszego budżetu.
Jedzenie
O cenach jedzenia w Tajlandii krążą już prawdziwe legendy. Prawda zwykle od nich nie odbiega, bo można się tutaj najeść za niewielkie pieniądze, zwłaszcza na ulicznych straganach. Prawdziwe pyszności można dostać już od 50-80 BHT za posiłek, a nierzadko taniej i w zależności od tego, w jak bardzo turystycznym miejscu się znajdujemy.