• Najpiękniejsze miejsca na Świecie
img

Smaki kuchni tajskiej

Kuchnia tajska, tuż obok kuchni japońskiej i chińskiej, jest jedną z najbardziej popularnych azjatyckich kuchni na świecie. Restauracje i bary z tajskimi specjałami znaleźć można chyba w każdym większym mieście w Europie i na Zachodzie. Co sprawia, że ta kuchnia ma tak wielu wielbicieli? Jakie jej smaki od wielu lat przyciągają podróżników do egzotycznej Tajlandii? Dzisiaj postaramy się krótko scharakteryzować tajską kuchnię.

Zaskakujące połączenia i skąd się wzięły
Kuchnia tajska ukształtowała się dzięki kuchniom sąsiadów – głównie chińskiej (np. makarony) i indyjskiej (słynne curry) oraz własnym niepowtarzalnym tradycjom. Najbardziej wytrawni smakosze znajdą w niej wpływy kuchni birmańskiej, kambodżańskiej i malezyjskiej. Przez przeszłość kolonizatorską (niektóre wyspy tajskie znajdowały się pod panowaniem Portugalii), Tajowie odkryli smak pomidorów i papryczek chili.

Co jest oryginalnego w kuchni tajskiej?
Tajowie są znani głównie z wynajdowania coraz to nowych sposobów używania do celów kulinarnych mleczka kokosowego. Wychodzą też z założenia, że najważniejsza w kuchni jest jakość, więc postawili na lokalnie dostępne warzywa i owoce, które wykorzystują sezonowo. To samo dotyczy dań, które zawierają w sobie owoce morza i mięso - wszystko zależy od regionu oraz dostępności danego produktu. Oczywiście, podstawą większości posiłków jest ryż – w Tajlandii najczęściej gotowany na parze i stawiany w wielkiej misce na środek stołu. Tajowie nie oszczędzają również na przyprawach, a najczęściej używają imbiru, trawy cytrynowej, czarnego pieprzu, chili i soku z mango.

Kuchnia regionalna
Tak jak powiedzieliśmy wyżej, najistotniejsze w gotowaniu są dostępne produkty. Dlatego kuchnia tajska jest zróżnicowana regionalnie. Wyróżnia się kuchnię północną, północno-wschodnią, południową i centralną, przy czym centralna to ta najbardziej „turystyczna”. Charakteryzując pokrótce najważniejsze elementy regionalne, na północy królują potrawy łagodne, a preferowane mięso to wieprzowina. Natomiast na wschodzie potrawy są coraz bardziej zaskakujące, szczególnie dla Europejczyków – Tajowie tutaj zajadają się np. smażonymi owadami – mrówkami i konikami polnymi, ewentualnie szarańczami oraz żabami i ślimakami podawanymi w pikantnym sosie. Na południu je się najostrzej i obficie doprawia niemal każdy kęs. Ostry smak łagodzi jedynie mleczko kokosowe i ryż (gotowany na parze ma taki właśnie cel). Centralna część Tajlandii wykwalifikowała się w przygotowywaniu dań z kokosa oraz owoców morza. Jeśli jesteś fanem homarów, kałamarnic, krewetek i krabów, powinieneś udać się właśnie do tej części kraju.

Zasada harmonii
Tajowie przejęli od Chińczyków zasadę pięciu smaków, czyli harmonii w łączeniu smaków gorzkiego, słodkiego, słonego, kwaśnego i ostrego. Oprócz pysznego smaku i aromatu takiej potrawy, mieszkańcy Tajlandii wierzą, że wpływa ona na naszą duszę i humor, a także działa uzdrawiająco. Być może zasada pięciu smaków to jeden z powodów, dla których o kuchni tajskiej mówi się jednocześnie jako o najzdrowszej i najsmaczniejszej na świecie.

Nie tylko smak
Tajowie przywiązują ogromną wagę do tego, jak danie wygląda. Nie ważne, czy przygotowują posiłek tylko dla siebie, dla rodziny, bliskich czy dla gości – ma być ładnie! Dlatego kuchnia tajska jest tak kolorowa i „ciesząca oko”.

Zobacz również